Pět důvodů, proč pracovat jako OSVČ

14.9.2018

Především lidé pracující na obchodnických pozicích jsou často motivováni k tomu, aby si pořídili IČ a začali podnikat, z čehož má mnoho z nich obavy. Pracovat jako OSVČ však přináší krom povinného placení odvodů i řadu výhod.
Zda se Vám práce na IČ nakonec vyplatí více než práce na HPP, zjistíte na následujících řádcích.

1. Výše výdělku ve vlastních rukou

Zatímco výplata zaměstnanců je omezena tabulkovým systémem nebo vůlí zaměstnavatele, jako podnikatelé si stanovujete výši odměny za svou práci sami. V konečném důsledku si tak můžete za stejnou práci vydělat podstatně víc než jako zaměstnanec na HPP. Počítat však musíte s povinnými platbami zdravotního a sociálního pojištění – v roce 2018 dohromady něco přes 4000 Kč měsíčně – a faktem, že se budete muset obejít bez placené dovolené či
zaměstnaneckých benefitů.

2. Svoboda a flexibilita

Ne každý se přinutí ráno vstát a usednout k psacímu stolu, aniž by ho k tomu nutila pracovní smlouva. Kdo to zvládne, může pracovat jako OSVČ a být tzv. pánem svého času, aniž by Vám rozvrh řídil šéf. Váš pracovní týden tak může trvat 4 nebo 6 dní v závislosti na aktuálním vytížení. Nespornou výhodou zůstává časová flexibilita, neboť o tom, kolik hodin a dní prací strávíte, rozhodujete pouze Vy sami. Bez odhodlání, disciplíny a píle to pochopitelně nepůjde.

3. Dělejte, co Vás baví

V mnoha profesích zaměstnanec trpí úkoly, které ho nebaví a nenaplňují, nicméně jsou součástí jeho pracovní náplně. Jako OSVČ zpravidla děláte to, co Vás baví, resp. nevěnujete se činnostem, jež jsou Vám proti srsti. Tím získáte potřebný prostor vylepšovat dovednosti a schopnosti, ve kterých vynikáte. U mnoha pozic – obchodníci, jazykový lektoři atd. – je navíc práce na IČ jedinou možností, jak se dané profesi věnovat naplno.

4. Bez protivného šéfa i hlučných kolegů

Jako podnikatel si musíte osvojit jednání s klienty – ušetřeni však budete případných konfrontací a problémů s kolegy a nadřízenými. Mnozí ocení větší klid při práci, možnost seberealizace nebo práci v kavárně či v zahraničí. Jiným může nedostatek kontaktu s kolegy chybět. Řešení dnes představují sdílené kanceláře a coworkingová centra, kde lze pracovat po boku lidí ze stejného oboru a sdílet zkušenosti.

5. Nižší zdanění

OSVČ odvedou na sociálním a zdravotním pojištění obvykle méně peněz než zaměstnanci, neboť čerpají minimální státní dávky. Vysoký rozdíl mezi tzv. čistou a hrubou mzdou, který tak rozčiluje mnohé zaměstnance, tedy podnikatele nemusí tolik trápit. Jak připomínáme výše, zohlednit je třeba platbu odvodů a roční zdanění.

 

 

Stránku se nepodařilo načíst.
Stránku se nepodařilo načíst.